Gå över till innehållet

Arbetsgrupperna

Medlemmarna i chefsmötet för social- och hälsovårdsformen i Egentliga Finland

  • Åbo stad, Ledare för verksamhetsområde Riitta Liuksa, ordf.
  • Aura kommun, Socialdirektör Sirpa Kunnas
  • St. Karins stad , Social- och hälsodirektör Mikko Pakarinen
  • Kimitoöns kommun, Omsorgsdirektör Harald Holmström
  • Koskis kommun, Socialdirektör Laura Willman-Kitola
  • Gustavs kommun, Socialdirektör Kati Rekola
  • Kårkulla samkommun, Samkommunsdirektör Sofia Ulfstedt
  • Letala stad, Social- och hälsodirektör Johanna Ahokas
  • Lundo kommun, Vik. ledare för verksamhetsområde Krista Ryödi
  • Loimaa stad, Social- och hälsodirektör Timo Hokkanen
  • St. Mårtens kommun, Socialservicedirektör Maria Vesala
  • Grundtrygghetssamkommun Akseli, Samkommunsdirektör Marika Tuimala
  • Nådendals stad, Grundtrygghetsdirektör Iiro Pöyhönen
  • Oripää kommun, Socialdirektör Heli Kaskiluoto
  • Pemar stad, Social- och hälsodirektör Eeva-Sirkku Pöyhönen
  • Pargas stad, Tf. social- och hälsodirektör Miia Lindström
  • Pyhäranta kommun, Service- och utvecklingschef Hanna Piironen
  • Pöytis kommun, Grundtrygghetsdirektör Eveliina Kiiski
  • Reso stad, Social- och hälsodirektör Juha Sandberg
  • Salo stad, Social- och hälsodirektör Anneli Pahta
  • Sagu kommun, Tf. grundtrygghetsdirektör Merja Valindas
  • Somero stad, Tf. grundtrygghetsdirektör Marjaana Sorokin
  • Tövsala kommun, Grundtrygghetsdirektör Margit Rajahalme
  • Nystad stad, Social- och hälsodirektör Sari Rantanen
  • Specialomsorgsdistr.för Egentliga Finland, Direktör för rehabiliteringstjänsterna Marjut Mäki-Torkko
  • Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt, Chefsöverläkare Mikko Pietilä
  • Vehmaa kommun, Grundtrygghetsdirektör Maria Silver
  • Åbo stad, Ändringsdirektör Antti Parpo, föredragande
  • Åbo stad, Utvecklingschef Pasi Oksanen, sekreterare

Informationsgruppen

  • Katja Heinämäki, pj., Åbo stad
  • Susse Määttänen, VS sote, Åbo stad
  • Maria Roos, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Heidi Pyhälahti, strukturreformen, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Tiia Laakso, Åbo stad
  • Katarina Wiren, St. Karins stad
  • Minna Heikkilä, Reso stad
  • Anne-Maarit Itänen, Pargas stad
  • Teija Järvelä, Salo stad
  • Eija Kares, Lundo stad
  • Iida Huhtala, Nystad stad
  • Jonas Ström, Kimitoöns kommun
  • Janina Andersson, MLL, järjestöedustus
  • Riku Vihervirta, Grundtrygghetssamkommun Akseli
  • Tiina Rinne-Kylänpää, Nådendals stad
  • Anri Niskala, Åbo stad

Somatiska hälsotjänster och akuttjänster

  • Salo Petri (ordf.), sakkunnigläkare, Åbo
  • Kauniskangas Katariina, ledare för serviceområde, Åbo
  • Korhonen Päivi, professor, Åbo universitet
  • Kytö Ville, administrativ överläkare, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Lahtinen Pia, ledande överläkare, Nystad
  • Laivoranta-Nyman Susanna, överläkare, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Nissinen-Paatsamala Kaisa, direktör för hälsotjänster, Salo
  • Pietilä Mikko, chefsöverläkare, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Rantanen Sirpa, verkställande direktör, Åucs Akuten / Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt

Tjänster inom den orala hälsan

  • Söderlund Riitta (ordf.)
  • Kriikkula Heli, ansvarig tandläkare, Kommunförbundet för primärhälsovården i Pöytis.
  • Merne-Grafström Marina, ledande övertandläkare, Åbo
  • Niemi Pälvi, ledande tandläkare, Nystad
  • Soukka Tero, chef för ansvarsområde, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Thorén Hanna, professor, Åbo universitet

Rehabiliterings-, vård- och omsorgstjänster för äldre

  • Kiviniemi Kirsi (ordf.), ledare för bedömningsverksamheten, Åbo
  • Ahonen Sari, ledare för serviceområde, Åbo
  • Hassinen-Laine Tuija, Samkommunen för grundtrygghet Akseli
  • Hedman Anne, överskötare, Åucs Akuten
  • Falenius Taru, överläkare, Åbo
  • Johansson Sari, överskötare, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Kauppila Wiveka, hallintoöverskötare, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Koistinen Sari, johtava överläkare, Loimaa
  • Laakso Riitta, sosiaalityöntekijä, Åbo
  • Lindegren Salla, vanhuspalveluiden johtaja, Salo
  • Nuotio Maria, professor, Åbo universitet
  • Pöyhönen Eeva-Sirkku, sosiaali- ja terveysjohtaja, Paimio
  • Ritvanen Johanna, kehittämispäällikkö, Åbo
  • Tanninen Sari, johtava skötare, Reso
  • Vähäkangas Marjo, kotihoidon aluepäällikkö, Salo

Tjänster för barn, unga och familjer

  • Hulkkonen Mikko (pj), Välfärdsdirektör, Rusko
  • Tapio Häyhtiö, förändringskoordinator, Egentliga Finlands kompetenscentrum inom det sociala området, Åbo
  • Heikkilä Emilia, perhe- ja sosiaalipalvelujohtaja, St. Karins
  • Holmström Harald, vt. Vård- och omsorgsdirektör, Kemiönsaari
  • Hänninen Miia, verksamhetsledare, Varsinais-Suomen lastensuojelujärjestöt ry.
  • Kauppila Wiveka, hallintoöverskötare, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Kronström Kim, vastuualuejohtaja, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Kuronen Sirpa, ledare för serviceområde, Åbo
  • Laivoranta-Nyman Susanna, överläkare, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Lukkarinen Heikki, ledare för verksamhetsområde, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Nikander-Tuominen Hannele, ledande skötare, Nådendal
  • Parantainen Anu, utvecklingschef, Åbo
  • Virenius Suvi, administrativ avdelningsskötare, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Ylönen Oona, arbetslivsprofessor, Åbo universitet

Mentalvårds- och missbrukartjänster, sociala tjänster och tjänster för personer med funktionsnedsättning

  • Pakarinen Mikko, social- och hälsovårdsdirektör, St. Karins
  • Heikkilä Jyrki, ledare för ansvarsområde, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Hietala Sari, direktör för boendeservice, Kommunförbundet för specialomsorgsdistriktet i Egentliga Finland
  • Kallio Kristian, överläkare, Nådendal
  • Kiviluoto Jenni, direktör för sektorsövergripande samservice som främjar sysselsättningen (TYP), TYP Egentliga Finland
  • Lehto Elina, socialarbetare, Reso
  • Luntamo Kaisa, chef för mental- och missbrukarservicen, Åbo
  • Oksanen Pasi, utvecklingschef, Åbo
  • Rasinkangas Jarkko, specialforskare, Åbo universitet
  • Reiman Katja, utvecklingschef, Brottspåföljdsmyndigheten
  • Saarenmaa Marjo, ledande överskötare, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Salo Petri, sakkunnigläkare, Åbo
  • Santalahti Ville, planerare, Vasso (Egentliga Finlands kompetenscenter inom sociala området)
  • Eeva Uimonen, läkare, St. Karins
  • Virenius Suvi, administrativ avdelningsskötare, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt

Informationsledning

  • Parpo Antti (ordf.), förändringsdirektör, Åbo
  • Sannola Päivi (sekr.), utvecklingschef, Åbo
  • Haapanen Joni, ekonomichef, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Heilä Heikki, chef för lösningscentret, FPA
  • Jokinen Jaakko, controller, Åbo
  • Kosonen Nea, regional koordinator, VASSO (Egentliga Finlands kompetenscenter inom sociala område)<0}
  • Pakarinen Mikko, social- och hälsovårdsdirektör, St. Karins
  • Raassina Arto, ledande överläkare, Reso
  • Salmela Hannu, professor, Åbo universitet
  • Setälä Leena, strategidirektör, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Siirala Marjaana, chef för informationstjänster, Åbo
  • Ståhlberg Jaakko, utvecklingschef, Åbo
  • Tervonen Mika, direktör för informationstjänster, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Virkki Arho, direktör för informationstjänsten vid Auria, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt

Elektroniska tjänster

  • Holvitie Johannes (ordf.), projektdirektör, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Hiltunen Pirjo, ledande läkare, Kommunförbundet för primärhälsovården i Pöytis
  • Kontio Elina, överlärare, Åbo Yrkeshögskola
  • Koskinen Johanna, servicesekreterare, Letala
  • Lahtiranta Janne, kundchef, Turku Science Park/Åbo universitet
  • Lehtiranta Susanna, ledare för serviceområde, Samkommunen för grundtrygghet Akseli
  • Leppänen Ville, professor, Åbo universitet
  • Salo Petri, sakkunnigläkare, Åbo
  • Sairanen Ilkka, projektplanerare, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Tanska Marko, chef för dataadministration, Salo

Reform av kund- och patentsystem

  • Franck Matti (ordf.), projektchef, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Schrey Aleksi, dataadministrationsöverläkare, Åucs
  • Holmlund Ulf, IT-driftchef, Kimitoön
  • Hölsö Kari, direktör för dataadministration, St. Karins
  • Isotalo-Rahkonen Ritva, dataexpert, Vasso (Egentliga Finlands kompetenscenter inom sociala området)
  • Lehtinen Marika, direktör för socialt arbete, Nystad
  • Parpo Antti, förändringsdirektör, Åbo
  • Tanska Marko, chef för dataadministration, Salo
  • Tervonen Mika, direktör för informationstjänster, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt

Medlemmarna i styrgruppen för livsstilshandledning

  • Linda Dalbom, Planerare, befrämjande av välfärd och hälsa, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Marita Päivärinne, Koordinator för befrämjande av hälsa, Salo
  • Merja Männikkö, Kontaktperson för hälsobefrämjande, Kommunförbundet för folkhälsoarbetet i Pöytis
  • Jaana-Sofia Saarinen, Överskötare, mottagningstjänster och förebyggande hälsovård, Reso och Rusko
  • Susanna Lehtiranta, Ledande skötare, Soteakseli (kommunförbundet Akseli för Masku, Virmo och Nousis)
  • Hanna Kaarto, sjukskötare, ansvarsperson för utveckling av mångprofessionell livsstilshandledning, Lundo
  • Sami Salminen, Ledande läkare, Kimitoön
  • Eva Antero-Jalava, Expert i kliniskt vårdarbete, mottagningstjänsterna, Åbo stad, välfärdssektorn
  • Mikaela Vuoristo, regional koordinator för Kraft i vardagen, Åbo stad, välfärdssektorn
  • Taru Elo, chef för serviceenhet för förebyggande arbete, Nystad

Hyte-arbetsgruppen (befrämjande av välbefinnande och hälsa)

  • Karoliina Luukkainen (ordf.), specialsakkunnig, Åbo
  • Ville Santalahti, Vasso Ab (Egentliga Finlands kompetenscenter inom sociala området)
  • Merja Männikkö, Pöytis
  • Jan Vuorenlaakso, Nystad
  • Hanna Inkeroinen, St. Karins
  • Paula Sundqvist, Pargas
  • Jukka Läärä, LiikU r.f. (Sydvästra  Finlands motion och idrott)
  • Minna Pohjola, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Linda Dalbom, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Minna Rosendahl, projektet JärjestöSote113
  • Anne Taulu, Regionförvaltningsverket i Sydvästra Finland
  • Tuula Oksanen, Östra Finlands universitet
  • Mari Kangasniemi, Åbo universitet

+ ordförandena för underarbetsgrupperna

Hyte / Underarbetsgruppen för kulturellt välbefinnande

  • Anna-Mari Rosenlöf (ordf.), projektchef, specialsakkunnig, Åbo Yrkeshögskola
  • Sanna Meska, verksamhetsledare, Västra regionala danscentrumförening rf
  • Fia (Ann-Sofie) Isaksson, kulturchef, Pargas
  • Joni Pietiläinen, kulturproducent, Nystad
  • Milla Roos, verksamhetsledare, Varsinais-Suomen mielenterveysomaiset – FinFami ry
  • Minna Pohjola, planerare, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Kai Lehikoinen, vicedirektör, projektet ArtsEqual, Konstuniversitetet
  • Helena Norokallio, projektkoordinator, Turun Lähimmäispalveluyhdistys r.f.
  • Tiina Salo, biblioteks- och kulturverksamhetsdirektör, Reso
  • Lisa Salonen, kontaktperson för hälsofrämjande, Åbo
  • Henri Terho, specialsakkunnig, Centret för konstfrämjande
  • Liisa-Maria Lilja-Viherlampi, överlärare i kulturellt välbefinnande, Åbo Yrkeshögskola
  • Heini Parkkunen, utvecklingschef, Åbo
  • Sarianna Koivisto, välfärdschef,  Masku
  • Jenni Kiviluoto, direktör för sektorsövergripande samservice som främjar sysselsättningen (TYP), Åbo
  • Eriikka Siirala, teamchef, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt, Forskningstjänster
  • Sini Lundgrén, kulturproducent, Salo
  • Katri Koivisto, specialplanerare, kulturärenden, Egentliga Finlands förbund
  • Liisa Hämäläinen, kulturkoordinator, Åbo
  • Marjaana Tamminen, fritidssekreterare, Aura (vik. Anna Hellstén)
  • Jari Hjelm, biblioteks- och kulturchef, Rusko

Hyte / Underarbetsgruppen för delaktighet

  • Anri Niskala (ordf.), Åbo
  • Anna Rantasuo, Barnskyddsorganisationer i Egentliga Finland r.f.
  • Heini Parkkunen, Åbo
  • Hissu Kytö, Daisy Ladies r.f.
  • Jukka Sevon, representant för personalorganisationerna i JAU
  • Kaisa Rantala, Nådendal
  • Kalle Myllymäki, NTM-centret
  • Katja Suominen, Turun kaupunkilähetys r.f.
  • Mari Mattila, medlem i klientrådet
  • Marjut Aalto, projektet SoTe113
  • Minna Lehtinen, Reso
  • Minna Pohjola, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
  • Olli Nordberg, Tröskeln r.f.
  • Oskari Orvasto, projektet KomPAssi
  • Pirjo Parviainen, Salo
  • Riikka Korhonen, Kraft i vardagen /Kommunförbundet
  • Tarja Vuorinen, Åbo

Hyte / Underarbetsgruppen för organisationer och sammanslutningar

  • Minna Rosendahl (ordf.), regionchef, Egentliga Finlands Minnesförening r.f., tfn. 0400 653 379, [email protected]Åbo.fi
  • Katja Rippstein, organisationschef, organisationsagent, Mannerheimin Lastensuojeluliiton Varsinais-Suomen piiri r.y. (Mannerheims Barnskyddsförbund, Egentliga Finlands krets) och projektet Perheet keskiöön (Familjerna i centrum) (Centralförbundet för Barnskydd), tfn. 045 132 6736, [email protected]
  • Verkställande direktör Päivi Heimonen, Stiftelsen Fingerroos, 044 491 8682, [email protected]
  • Eeva Siivonen, verksamhetsledare, Turun Mielenterveysyhdistys ITU r.f., tfn. 0400 969 393, [email protected]
  • Sanna Leppäjoki-Tiistola, organisationsexpert, Invalidförbundet r.f., Sydvästra Finland, tfn. 044 765 0579, [email protected]
  • Terhi Pihlajaniemi, koordinator,  Turun TULE-tietokeskus, tfn. 044 700 5066, [email protected]
  • Heli Paasio, verksamhetsledare, Turun ensi- ja turvakoti r.f., p. 050 471 1309, [email protected]
  • Minna Härmä, verksamhetsledare, Sydvästra Finlands neuroförening r.f., tfn. 0400 174 402, [email protected]
  • Päivi Kukkonen, Verksamhetsledare, Varsinais-Suomen Vammais- ja Pitkäaikaissairausjärjestöt VAPI r.f., tfn. 040 715 0004,  [email protected] 
  • Katariina Pärnä, stiftelsedirektör, Mannerheimin Lastensuojeluliiton Lasten ja Nuorten Kuntoutussäätiö sr, tfn. 040 861 4855, [email protected] 
  • Tapio Peltomaa, stads- och regionforskare, tfn. 050 575 2549, [email protected] 
  • Sami Peltola, direktör, Raisio-Naantali Fountain House yhdistys r.f., tfn. 044 539 1054, [email protected]

Hyte / Underarbetsgruppen i näringsfrågor

  • Soile Ruottinen, Salo hälsovårdscentral
  • Aina-Ilona Terinkoski, Salo hälsovårdscentral
  • Saara Karjalainen, Åbo, familjetjänster och sociala tjänster
  • Nanette Huovinen, projektet järjestösote 113, Varsinais-Suomen Sydänpiiri r.f.
  • Rosemarie Lee, U-sote, terapitjänster
  • Mari Salminen, Åucs
  • Piia Kulmala,Åbo, boendeservice för seniorer
  • Marjut Hakala-Pihlaja, Åbo, hälsovårdstjänster
  • Suvi Haukioja, Åbo, koncernförvaltningen, upphandlingstjänster
  • Marjut Aalto, Åbo, öppenvårdstjänster för seniorer
  • Marita Päivärinne, Salo stad
  • Mirva Korpela, Åbo, familjetjänster och sociala tjänster

Hyte / Underarbetsgruppen för livsstilshandledning

  • Linda Dalbom (ordf.) planerare, Åucs
  • Marita Päivärinne, Koordinator för befrämjande av hälsa, Salo
  • Merja Männikkö, kontaktperson för hälsobefrämjande, Kommunförbundet för folkhälsoarbetet i Pöytis
  • Jaana-Sofia Saarinen, överskötare mottagningstjänster och förebyggande hälsovård, Reso och Rusko
  • Susanna Lehtiranta, ledande skötare, Soteakseli
  • Hanna Kaarto, sjukskötare, Lundo
  • Sami Salminen, ledande läkare, Kimitoön
  • Eva Antero-Jalava, expert i kliniskt vårdarbete, mottagningstjänster, Åbo stad, välfärdssektorn
  • Mikaela Vuoristo, regional koordinator för Kraft i vardagen, Åbo stad, välfärdssektorn
  • Taru Elo, chef för serviceenhet för förebyggande arbete, Nystad
  • Merike Kujanen, Projektarbetare inom projektet Luontoliikuntaa sydämeen ja mieleen (Motion i naturen för hjärtat och hjärnan), Varsinais-Suomen Sydänpiiri r.f.

Hyte / Underarbetsgruppen för motion och idrott

  • Lainio-Peltola Minna (ordf.), specialsakkunnig, Åbo
  • Ahlgren Bo-Eric, direktör för fritidssysslor, hyte-koordinator, Kimitoön
  • Tapio Svärd, motionschef, St. Karins
  • Satu Gustafsson, Åbonejdens Reumaförening r.f., ordförande för Reumaförbundet
  • Jukka Läärä, utvecklingschef, LiikU r.f. (Sydvästra Finlands motion och idrott)
  • Anu Oittinen, projektchef, LiikU r.f. (Sydvästra Finlands motion och idrott), Gränslös motion – kommunsamarbetsprojekt
  • Mikael Enberg, idrottssekreterare, Pargas
  • Viola Rauhanen, fysioterapeut, Salo
  • Markus Salo, koordinator for befrämjande av välbefinnade och hälsa (hyte), idrottsinstruktör, Pöytis
  • Virpi Lehto, idrotsplanerare, Salo
  • Leena Arvela-Hellen, stadsarkitekt Nystad

Hyte / Underarbetsgrupp för preventivt substansmissbruk

  • Jalo Niina, planerare, Åbo stad / ordförande
  • Anne Taulu, överinspektör, Regionförvaltningsverket
  • Linda Dalbom, Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt, enheten för primärhälsovården
  • Marja-Liisa Huuskonen, biträdande överläkare, chef för ansvarsområde, Åucs Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt, Institutionen för arbetsmedicin
  • Mia Konradsdal, chef för ungdomsarbetet, kontaktperson för förebyggande missbrukarvård, Pemar / Åbo ekonomiska region
  • Arja Iho, ledande expert, kontaktperson för förebyggande missbrukarvård, Reso / Turun Åbo ekonomiska region
  • Katja Marjanen, hälsovårdare,  kontaktperson för förebyggande missbrukarvård, Salo / Salo ekonomiska region
  • Merja Männikko, kontaktperson för hälsofrämjande arbete, hälsocentralssamkommun för Pöytis och Aura / Loimaa ekonomiska region
  • Jaana Eriksson, ungdomsarbetare, kontaktperson för förebyggande missbrukarvård, Kimito, / Åbolands ekonomiska region
  • Taru Joutsa-Huutola, psykiastrisk skötare, skolpsykare, kontaktperson för förebyggande missbrukarvård, Nystad / Vakka-Suomi ekonomiska region
  • Lisa Salonen, koordinator för hälsofrämjande arbete, Åbo
  • (Jenni Tähkävuori) Katrin Seitz-Ylitalo, planerare, Åbo / sekreterare för underarbetsgruppen
  • Tiina Karppinen, ungdomssekreterare, församlingarna
  • Riku Salo, servicemanager, Turun Seudun TST ry. Åboregionens TST (arbete, socialt umgänge hälsa)
  • Anne Mikkola, projektkoordinator, Föreningen för förebyggande rusmedelsarbete r.f.
  • Mia Oksa, projektchef, TYKS
  • Dessutom ingår i den förebyggande missbrukarvården i Egentliga Finland  en Pakka-arbetrgrupp, en arbetsgrupp för tidig intervention och Egentliga Finlands nätverk för förebyggande missbrukarvård.

Hyte / Pakka-arbetsgruppen i Egentliga Finland

  • Niina Jalo, Åbo (ordförande)
  • Jenni Tähkävuori, Åbo (sekreterare)
  • Heikki Jarkia, Regionförvaltningsverket i Sydvästra Finland
  • Petri Puheloinen, Regionförvaltningsverket i Sydvästra Finland
  • Anne Taulu, Regionförvaltningsverket i Sydvästra Finland
  • Kimmo Kulmala, Polis
  • Juha Laanti, Alko
  • Lauri Inna, Kesko
  • Antti Toroska, R-kioskerna
  • Mikko Nikander, Lidl
  • Tomi Suomi, Lidl
  • Jukka Lauren, SOK
  • Piia Lindqvist, ST1
  • Mika Mäkinen, Teboil
  • Ina Vahalahti, Mannerheims Barnskyddsförbund
  • Arja Iho, Reso
  • Hanna Inkeroinen, St. Karins
  • Henna Isotalo, Nousis
  • Mia Konradsdal, Pemar
  • Taru Joutsa-Huutola, Nystad
  • Merja Kannisto, Virmo
  • Maija Winqvist, Lundo
  • Riitta Ryhtä, Somero
  • Sari Ojuva, Somero
  • Merja Männikkö, Aura och Pöytis
  • Katja Marjanen, Salo
  • Paula Sundqvist, Pargas
  • Bo-Eric Ahlgren, Kimitoön
  • Emilia Riikonen (i stället för Heidi Susanna Suominen), Nådendal

Arbetsgruppen för tidig intervention

  • Niina Jalo (ordf.), Åbo
  • Arja Iho, Reso
  • Hanna Inkeroinen, St. Karins
  • Sari Ojuva, Somero
  • Katja Marjanen, Salo
  • Maija Winqvist, Lundo
  • Marja Kannisto, Virmo
  • Sanna Erholm, Letala
  • Tähkävuori Jenni, Åbo
  • Johanna Syrjänen, Egentliga Finlands barnskyddsorganisationer
  • Karoliina Kallio, Egentliga Finlands barnskyddsorganisationer
  • Tapio Häyhtiö, Vasso
  • Marika Hive, Loimaa
  • Taulu Anne, RFV
  • Dalbom Linda, Åucs

Nätverk för den förebyggande missbrukarvården i Egentliga Finland

Hyte-koordinatorsnätverk i Egentliga Finland 

  • Hanna Inkeroinen, välståndkoordinator, St. Karins
  • Anniina Bergfors, fritidssekreterare, St. Mårtens
  • Rauno Peltola, ledare för verksamhetsområde, Lundo
  • Heli Antikainen-Pauna, administrativ och ekonomisk planerare, Vehmaa
  • Sarianna Koivisto, välfärdschef, Masku
  • Maarit Luukkaa, utvecklingschef, Åbo
  • Kati Rekola, socialdirektör, Gustavs
  • Markus Salo, idrotts- och motionssekreterare, Pöytis                                       
  • Bo-Eric Ahlgren, direktör för fritidssysslor, / hyte-koordinator, Kimitoön
  • Marja Kannisto, ansvarig för idrotts- och motionsärenden och ansvarig för service för ungdomar, Virmo
  • Tarja Saarela, Chef för datatjänst och arbetsvälbefinnande, Letala
  • Matleena Koskinen, specialidrottsinstruktör, Pemar
  • Marita Päivärinne, koordinator för befrämjande av hälsa och välbefinnande, Salo
  • Paula Sundqvist, välfärdskoordinator, Pargas
  • Niina Anttila, barnskötare, Tövsala
  • Marjaana Tamminen, fritidssekreterare, Aura
  • Hanna Piironen, service- och utvecklingschef, Pyhäranta
  • Jan Vuorenlaakso, välståndsdirektör, Nystad
  • Mikko Hulkkonen, välståndsdirektör, Rusko
  • Riitta Ryhtä, utbildningskoordinator, Somero
  • Heidi Kauti, chef för förskoleutbildningsfrågor, Loimaa
  • Katri Honkala, välståndskoordinator, Koski
  • Arja Iho, ledande expert, Reso
  • Pasi Isokangas, kulturdirektör, Nousis
  • Merja Valindas, vård- och omsorgsdirektör, Sagu
  • Heidi Suominen, instruktör för tillämpad idrott och motion, Nådendal
  • Tiina Kuikka, fritidsledare, Oripää
  • Heli Kaskiluoto, socialdirektör, Oripää           

ArVo-kontaktpersoner i Egentliga Finland

  • Riikka Korhonen, koordinator för nätverket, Kommunförbundet
  • Karja Marjanen, Salo
  • Mikaela Vuoristo, Åbo
  • Tuuli Alamäki, Nystad
  • Sara Särkelä, Pargas
  • Piia Välinen, Akselikommunerna

Nyckelord: arbetsgrupper